Osteopatia stosowana jest z powodzeniem w trakcie rehabilitacji pacjentów po urazach mózgowych.
Udar jest poważnym i niebezpiecznym naruszeniem krążenia mózgowego, o czym pierwsza wzmianka w literaturze medycznej pochodzi z czasów Hipokratesa. Pomimo rozwoju medycyny nadal jest to częsty uraz chorobowy, dodatkowo niebezpieczny i prowadzący do rozwoju mnóstwa powikłań.
Statystycznie, co u drugiego pacjenta, który doznał udaru mózgu, występują zaburzenia motoryczne, które znacznie obniżają, jakość życia. Objawiają się głównie w niedowładem kończyny ze zwiększonym napięciem mięśniowym.
Napięcie mięśniowe z reguły zwiększają się przez kilka tygodni, a nawet miesięcy po udarze i rzadko samo istnieje ustępuje. Niestety w takich sytuacjach istotnie upośledza to funkcje ruchowe, przyczyniając się do powstawania przykurczy i rozwoju deformacji kończyn, a często na tym tle występują niekontrolowane bolesne skurcze mięśni.
Dlatego bardzo ważne jest, aby do procesu rehabilitacji osteopatycznej przystąpić jak najszybszy i w przemyślany sposób. Najskuteczniejsze efekty uzyskujemy w ciągu pierwszych dwóch do trzech miesięcy od urazu.
"Następnie tempo jest znacznie zmniejszone, a rok po udarze, zmniejszenie stopnia niedowładu jest mało prawdopodobne. Chociaż sama poprawa funkcji motorycznych może być nadal osiągnięta dzięki utrzymywaniu równowagi i treningu."
Cel leczenia osteopatycznego
Głównym celem pracy osteopaty jest poprawa funkcjonalności i wygody w życiu codziennym pacjenta. Należy jednak pamiętać, że u niektórych pacjentów z wyraźnym niedowładem mięśni nóg - samo chodzenie, a następnie jego zmniejszenie może prowadzić do pogorszenia funkcji motorycznych i upadków. W związku z tym należy podejść do leczenia bardzo ostrożnie, dokładnie analizując wszystko i biorąc pod uwagę szereg indywidualnych cech pacjenta.
Najbardziej skutecznym kierunkiem rehabilitacji pacjentów z połowiczym niedowładem połowiczym po udarze jest osteopatia lecznicza, która pozwala na bezpieczny trening w niedowładnej kończynie i zapobieganie powstawaniu przykurczów. Leczenie osteopatyczne to również nauka pacjentów jak usiąść, stać, czy chodzić.
Nasz osteopata, indywidualnie przygotuje program leczenia pacjenta po udarze. Wiedza oraz doświadczenie naszych specjalistów pozwolą osiągnąć najlepsze efekty w procesie powrotu do zdrowia po tak poważnym problemie, jakim jest udar.